Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Považská Bystrica

Noviny

Považskobystrické novinky - r. 2006 - č. 28

Z Heleny do Sverepca

Dňa 26. júla uplynie 25 rokov odvtedy, čo sa vo Sverepci uskutočnili prvé majstrovstvá sveta v motokrose na Slovensku. Neveľká dedinka Sverepec tak vošla do povedomia širokej verejnosti nielen v bývalom Československu, no i na celom svete. Do roku 1980 sa podobné vrcholné svetové podujatia konali len v Českej republike – najmä v Holiciach a v Dalačíne.
Vďaka vynikajúcemu profilu a veľkému nadšeniu ľudí, ktorí od roku 1973 pomáhali pri úpravách terénu a organizovaní krajských a slovenských majstrovstiev, rozhodli vtedajšie politické a športové orgány, že vo Sverepci sa vybuduje motokrosový areál, v ktorom sa budú môcť usporiadať aj vrcholné svetové podujatia.
Pamätníci si spomínajú, že záverečná motokrosová skúška prvej Šesťdňovej motocyklovej súťaže, poriadanej v roku 1977 v Považskej Bystrici, sa uskutočnila na kopci Helena. Už vtedy sa však vedelo, že na Helene vyrastie nové sídlisko, preto sa uvažovalo, že pri ďalšej M6DS sa bude záverečné kolo jazdiť už na motokrosovej trati vo Sverepci. O tom, že tu má vzniknúť motokrosový areál, v ktorom sa budú poriadať aj majstrovstvá sveta, sa začalo hovoriť už v roku 1978. Mnohí tomu nechceli veriť a považovali to len za akési poblúznenie, či vyťahovanie sa. Vážne to začali brať až o rok neskôr, keď sa začali robiť prvé prípravy na vybudovanie areálu. Do budovania areálu boli okrem Považských strojární, Agrostavu a prevádzok pri MNV Sverepec zapojené i stavebné skupiny z JRD z Púchova a Považského Podhradia. Postup výstavby bol pod drobnohľadom najvyšších okresných orgánov, a tak nečudo, že do termínu konania majstrovstiev sveta sa všetko stihlo. Vyrástla budova s vežou, dielne, sociálne zariadenia so sprchami, hľadisko, tribúna, parkovisko, oplotenie areálu a vstupné brány pre divákov.
A keď konečne nastal ten významný deň, do Sverepca začali prichádzať jazdci z celej Európy, no i z Japonska, Austrálie a Nového Zélandu. Mnohí ľudia si určite spomenú na tú zvláštnu sviatočnú atmosféru, keď už v sobotu 25. júla 1981 sa od skorého rána plnili polia okolo dediny zahraničnými autami a autobusmi. Sverepec sa tak stal na niekoľko hodín centrom svetového motokrosu a prúdili sem tisícky divákov zo Slovenska i zo zahraničia.
V nasledujúcom roku sa situácia opakovala a vo Sverepci sa uskutočnila záverečná motokrosová skúška Šesťdňovej. V roku 1983 sa vo Sverepci konali majstrovstvá sveta v motokrose družstiev – tzv. Trofej národov, ktorej sa zúčastnilo aj americké družstvo v čele s legendárnym päťnásobným majstrom sveta Rogerom de Costerom. Posledným podujatím, ktoré vo Sverepci organizoval Automotoklub Sverepec, boli majstrovstvá ČSSR v endure. Od roku 1985 začal majstrovstvá sveta organizovať Zväzarm, ktorý sa postupom času pretransformoval na dnes už dobre známy POBYS.
V stredisku vrcholového športu, ktoré vo Sverepci vzniklo, pôsobili legendy slovenského a českého motokrosu a endura – Chovančík, Čunderlík, Katriňák, Drozda, Hrehor a mnohí ďalší.
Štvrťstoročné jubileum prvých majstrovstiev sveta vo Sverepci je príležitosťou nielen na zaspomínanie si na zlatý vek slovenského motocyklového športu, no i na vyslovenie vďaky zanieteným funkcionárom v čele s  Ing. Petrom Magvašim a obetavým dobrovoľným pracovníkom, vďaka ktorým sa Sverepec v súvislosti s motokrosom dodnes spomína na celom svete.
Ján Hošták

 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

... a nechajte sa elektronickou poštou informovať o novinkách na našej web stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

40208510

Úvodná stránka