Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Považská Bystrica

Noviny

Považskobystrické novinky - r. 2005 - č. 3

MELÓDIA je vybrúseným poslom Slovenska

Detský hudobný súbor Melódia oslávil svoje 15. výročie. Pripomenuli sme si ho na slávnostnom koncerte, ktorý sa uskutočnil koncom roka v kine Mier. Medzi hosťami bol i primátor mesta Ľuboš Lackovič, predseda Matice slovenskej Jozef Markuš, generálny konzul Poľskej republiky, kráľ detí Majster N alias Jozef Nodžák, poľskí misionári, ktorí pôsobili v Považskom Podhradí a kde tiež určitý čas súbor pôsobil, nechýbali ani kňazi z rôznych kútov Slovenska, ba i Moravy, veď Melódia svoje schopnosti uplatnila i v oblasti cirkevnej hudby a koncertovala i na mnohých pútnických miestach doma i v zahraničí.
Slávnostný koncert bol vlastne genézou tohto hudobného a speváckeho telesa počas 15-ročnej histórie. Na úvod vystúpil akordeónový orchester v špecifickom zoskupení členov, čo do kvantity i vekových kategórií, so zmesou populárnych skladieb. Nasledoval filmový dokument. Ten vlastne zachytil tie najdôležitejšie okamihy 15-ročnej existencie súboru aj vďaka Štefanovi Matušíkovi, ktorý je so svojou kamerou ich dlhoročným spoločníkom. Tretiu časť koncertu vyplnili piesne. A tie sú vlastne ťažiskom Melódie. Súbor vystúpil na koncerte v nových kostýmoch, ktoré esteticky dotvárali slávnostnú atmosféru. Za ne vďačia podpore poslancov mestského zastupiteľstva a primátorovi mesta Ľubošovi Lackovičovi, ale aj šikovným rukám zamestnankýň krajčírskych salónov Janky Koštialikovej a Ľudmily Matušíkovej.
Obecenstvo zaujali i sólisti Dominika Burdejová, Lucia Briestenská, bratia Fuskovci, Helenka Janeková, Barborka Jantáková, Gabika Hlušková, Simonka Bodzanová, Daniela Babincová, Vlasta Paholíková, Barbora Pilátiková, Ján Kostelanský, Mária Martinková, Martin Pavlík, Mário Dvorský či Danka Štrauchová. Tí len potvrdili, že v súbore účinkuje a účinkovalo veľa výnimočných spevákov. Melódia teda opäť zanechala nezabudnuteľné zážitky.
Súbor vznikol v roku 1989 pri Základnej umeleckej škole v Považskej Bystrici a jeho umeleckou vedúcou je učiteľka Daniela Babincová a organizačným vedúcim MUDr. Jozef Kučera. Pre veľký záujem detí i rodičov má dnes 120 členov. Navštevujú ho deti i mládež vo veku od 4 do 25 rokov a jej členovia sú rozdelení na prípravnú a reprezentačnú skupinu.
Na koncerte sa súboru a jeho vedúcim dostalo viacero ocenení a gratulácií. Snáď za všetky možno spomenúť Medailu sv. Cyrila a Metoda, ktorú odovzdal predseda Matice slovenskej Jozef Markuš. Pri tejto príležitosti povedal: - Melódia je skutočným, naslovovzatým, hudobno-spevácky vybrúseným poslom Slovenska. Aj keď sa teraz udeľovanie pocty Posla Slovenska kamsi posunulo, Melódia zostáva pre mňa jedným z najkrajších poslov Slovenska. Sú naša pieseň, naša hudba a v sprostredkovanej rovine aj náš národ, naša otčina, naša viera. Slovenský svet potrebuje melódie Melódie.
Naďa Jakúbková


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

... a nechajte sa elektronickou poštou informovať o novinkách na našej web stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

40177605

Úvodná stránka