Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Považská Bystrica

Cirkevné pamiatky

Farský kostol Navštívenia Panny Márie - Považská Bystrica

História kostola siaha do 14. storočia, kedy ho dal postaviť pán Považskobystrického hradu a panstva Ján Podmanický. Bol postavený v gotickom slohu ako jednoloďový s polygonálnym uzáverom presbytéria a predstavanou vežou. V roku 1913 - 1914 bola veža zastrešená cibuľovou konštrukciou barokového tvaru. K zásadnej prestavbe kostola na modernú trojloďovú stavbu s dvoma vežami sa pristúpilo v roku 1940. Z pôvodnej stavby zostalo zachované presbytérium, veža a severná časť obvodného muriva lode. Novodobé vitrážové okná sú vyhotovené podľa návrhu Vincenta a Viery Hložníkovcov z roku 1951. Vo vestibule kostola sú v stene zabudované epitafy - renesančný epitaf Rafaela Podmanického z roku 1558, neskororenesančné epitafy Žigmunda Balassu a jeho manželky kňažnej Alžbety Zborowskej z obdobia okolo roku 1620 so zlomkami karyatíd.


 

Kaplnka sv. Heleny v Považskej Bystrici

Na kopci nad mestom vo výške 391 m nad morom sa nachádza kaplnka sv. Heleny z roku 1728. Je to jednoloďová stavba s rovným uzáverom presbytéria, za ktorým sa nachádza baroková veža. Kaplnka sa nachádza na modernom sídlisku Rozkvet, napriek tomu je romanticky obklopená lipami, z ktorých jedna má 250 rokov. Je ľahko prístupná z mesta MHD č. 10 a 11. Konajú sa tu pravidelné bohoslužby.


 

Ďalšie cirkevné pamiatky v okolí mesta

Kostol sv. Michala Archaniela v Jasenici
Je to neskorobaroková jednoloďová stavba z roku 1781 postavená na mieste predchádzajúceho staršieho objektu.

Kostol sv. Petra a Pavla - Dolná Mariková
V obci Dolná Mariková bol v roku 1758 na mieste staršieho kostola postavený nový jednoloďový barokový kostol s predstavanou vežou. Pri kostole sa nachádza barokový kostol s predstavanou staršou zbarokizovanou vežou. Pri kostole sa nachádza baroková prícestná socha Panny Márie z roku 1759, znázorňujúca nepoškvrnené počatie.

Kostol svätej Žofie - Pružina
Kostol pochádza zo 14. storočia. Po príchode Štefana Závodníka v roku 1850 bol kostol zrekonštruovaný a postavený nový bočný oltár, na ktorý umiestnil ranobarokovú sochu Piety. Pri kostole je Kaplnka sv. Žofie, ktorá bola upravená na spôsob lurdskej jaskyne. Okolo kostola je Kalvária Sedembolestnej Panny Márie, ktorá má sedem zastavení a kalvária Umučenia Pána, tá má štrnásť zastavení. Pápež Pius IX. udelil pružinskej kalvárii odpustky. V roku 1876 posvätil Závodník základný kameň priestrannej Kaplnky sv. Ruženca. Vo výklenkoch sa nachádzajú sošky sv. Vendelína a sv. Štefana. V Briestennom neďaleko Pružiny sa nachádza zrubová zvonica z 19. storočia, ktorá je zaradená i do zoznamu kultúrnych pamiatok.

Kostol Narodenia Panny Márie - Prečín
Rímsko-katolícky kostol, pôvodne gotický, koncom 16. storočia a začiatkom 17. storočia renesančne upravený, v rokoch 1737-1798 barokovo prestavaný, v 19. storočí prístavba predsiene. Baroková kaplnka z roku 1758, upravená koncom 18. storočia.

Kostol Najsvätejšieho srdca Ježišovho - Brvnište
Architektonickou dominantou obce je nový Kostol Najsvätejšieho srdca Ježišovho. Základný kameň kostola posvätil pápež Ján Pavol II dňa 1. júla 1995 v Šaštíne pri príležitosti druhej návštevy Slovenska. Posviacku kostola vykonal dňa 9. júna 1996 nitriansky sídelný biskup J. Em. Ján Chryzostom kardinál Korec.

Kostol sv. Ondreja - Papradno
Kostol svätého Ondreja je dominantnou stavbou v obci. Je to jednoloďový rímsko-katolícky kostol postavený v neskoro barokovom slohu v roku 1792 za feudálneho panstva grófa M. Esterházyho. V marci 1773 pôsobil na papradňanskej fare františkán Hugolín Gavlovič. Pred kostolom stojí baroková socha sv. Jána Nepomuckého z polovice 18. storočia. V roku 1974 tu bola zriadená lurdská jaskyňa so sochou Panny Márie Lurdskej. Schody na pravej strane vedú na chórus, kde sa nachádza nádherný chrámový organ, ktorý je 4. najväčší na Slovensku.

Kostol svätého Mikuláša Mýrskeho - Domaniža
V obci Domaniža sa podľa písomnej správy nachádzal chrám už v roku 1268. Chrám bol počas uplynulých stáročí viackrát prestavovaný a súčasný stav je z roku 1940. V kostole je trojetážový ranobarokový oltár z roku 1643 k úcte Panne Márii Nanebovzatej. Patrónom chrámu je svätý Mikuláš Mýrsky. Chrám je od začiatku 18. storočia pútnickým chrámom, a to k Panne Škapuliarskej, k úcte ktorej bol v chráme postavený i ranobarokový oltár okolo roku 1700. Vzniklo tu Bratstvo svätého Škapuliara, ktoré bolo i oficiálne potvrdené. Týmto bolo chrámu i oltáru udelené privilégium úplných i čiastočných odpustkov. Na základe tohto privilégia sa Domaniža stala pútnickým miestom.


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

... a nechajte sa elektronickou poštou informovať o novinkách na našej web stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

40412013

Úvodná stránka